کندوهای هوشمند: بیماری کمتر، برداشت ایمن عسل را تضمین می کند

کندوهای هوشمند: بیماری کمتر، برداشت ایمن عسل را تضمین می کند

چه به عنوان اسپری استفاده شود، چه برای شیرین کردن نوشیدنی ها یا برای تصفیه غذاها – عسل در سراسر جهان هم خوشمزه و هم سالم است. تولید آن کمتر به افراد و ماشین آلات آنها متکی است، بلکه نتیجه کار سخت زنبورهای عسل است. این موجودات کوچک در مجموع تا 75000 مایل – تقریباً سه بار در سراسر جهان – پرواز می کنند و از پنج میلیون گل دیدن می کنند تا فقط یک کیلو عسل تولید کنند.

این گونه است که زنبورداران در سراسر جهان به میانگین برداشت سالانه 1.3 میلیون تن در بازار بسیار حساس با حجمی بین 12 تا 14 میلیارد یورو دست می‌یابند که تنها یک جایگاه کوچک در بازار جهانی مواد غذایی است. ناگفته نماند صنعت داروهای طبیعی. کم اهمیت. خوشمزه – لذیذ. گرانبها.

از آنجا که مهم نیست در کدام قاره، تهدیدات زنبورهای عسل و حشرات مفید دیگر در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در نتیجه، کسب و کار “زنبورداری گرده افشانی” در حال رونق است: کل کلنی های زنبور عسل به باغداران و باغداران واگذار می شود و از مزرعه ای به مزرعه دیگر منتقل می شود.

برای کمک به زنبورداران در شناسایی سریعتر خطرات سلامتی در کندوهای خود و مهمتر از همه، قبل از اینکه خیلی دیر شود، استارت آپ BeeAnd.me که توسط مرکز جوجه کشی تجاری Deutsche Telekom Hub:Raum حمایت می شود، یک سنسور دیجیتال کندو طراحی کرده است که جایگزین سلامتی معمولی می شود. چک توسط انسان راه حلی که برای زنبورداران پاره وقت که نزدیک به 99 درصد از “صنعت” آلمان را تشکیل می دهند به همان اندازه که برای شرکت های بزرگ جالب است

 

رفاه حیوانات از ابر


تولیدکنندگان صنعتی، مانند Fürsten Reform، رهبر بازار آلمان، با برندهای Langnese و Bihophar، تأسیسات بزرگ زنبورداری را در گواتمالا، مکزیک و السالوادور اداره می‌کنند. به طور خاص، سیستم BeeAnd.me صداها، وزن، رطوبت و دما را با استفاده از مقیاس کندو، میکروفون و سنسورها برای نظارت بر سلامت و فعالیت زنبورها در هر سطح و تجزیه و تحلیل سلامت کندو ضبط می‌کند.

داده ها جمع آوری و سپس در Open Telekom Cloud ذخیره می شوند. برای به حداقل رساندن مقدار داده ها (داده های هوشمند)، تنها زمانی منتقل می شود که یک پلت فرم اینترنت اشیا در فضای ابری الگوها یا ناهنجاری های تکرار شونده را تشخیص دهد. به همین دلیل، سیستم و باتری‌های قابل شارژ آن، با دو سال طول عمر انتقال داده، به بهره‌وری انرژی فوق‌العاده‌ای دست می‌یابند و داده‌ها را از هر کجا از طریق وب، تلفن هوشمند یا تبلت برای زنبورداران در دسترس قرار می‌دهند.

تنها 2 دوجین از بیش از 500 گونه زنبور عسل شهد را برای استفاده فراتر از خود جمع می کنند. اما زنبورها کجا مشغول بودند؟ آیا عملکرد آنها قیمت عسل را ثابت نگه می دارد یا آنها را افزایش می دهد؟ در جایی که شیشه های 500 گرمی عسل اغلب با قیمت 4 تا 5 یورو در سوپرمارکت ها موجود است، برخی از محصولات تک رقمی می توانند دو برابر قیمت داشته باشند. یک کیلو عسل از مادرون 18 یورو قیمت دارد. یک کیلو عسل اسطوخودوس 23 یورو است. عسل مانوکا از نیوزلند می تواند به قیمت بیش از 100 یورو در هر شیشه برسد

"تولید کننده مواد غذایی سنگین"

این یک طرف ارزش آفرینی از زنبورداری تا بازاریابی عسل است. آن کوچک. جنبه کاملاً متفاوت – طرف بزرگ، به این شکل است: حدود 80 درصد از 3000 گیاه کشاورزی و وحشی بومی آلمان به تنهایی به زنبورهای عسل به عنوان گرده افشان وابسته هستند. بر این اساس، بیش از 85 درصد محصول کشاورزی حاصل از کشت محصولات زراعی و باغی به زنبورها به عنوان گرده افشان وابسته است.

بر اساس ابتکار حفاظت از طبیعت bee care، منافع اقتصادی گرده افشانی توسط زنبورها در سال 2015 به ارزش 265 میلیارد یورو در سطح جهان رسید.

بر اساس منابع دیگر، مانند انجمن حفاظت از طبیعت آلمان NABU، ارزش تخمین زده می شود که تقریبا دو برابر بیشتر باشد. تقریباً نیم کوادریلیون یورو. به همین دلیل است که زنبورها – علاوه بر خوک و گاو – یکی از مهم ترین حیوانات مزرعه ای در جهان هستند که برای کل اکوسیستم زمینی ما ضروری است و در مناطق بحرانی برای تولید غذای جهانی ضروری است.

هنگامی که در ماه مه سال جاری، به عنوان بخشی از کمپین مشترک با NABU و وزارت محیط زیست نیدرزاکسن، گروه خرده فروشی PENNY تمام محصولاتی را که دیگر بدون زنبورها وجود نداشت، از قفسه های یکی از فروشگاه های خود در هانوفر حذف کرد. اکثر مشتریانی که از فروشگاه در منطقه لانگنهاگن بازدید می کردند، در ابتدا حرف نداشتند: قهوه، کیوی، گیلاس؟ رفته. پیتزا، شکلات، کرم‌های مراقبت از پوست و دئودورانت‌های یخ‌زده – همه محصولاتی که حاوی روغن کانولا، زیتون یا آفتابگردان بودند، «خارج شدند». حدود 60 درصد از 2500 محصول رایج مختلف که یک فروشگاه حمل می کند در دسترس نبود. تقریبا دو سوم قفسه ها خالی بود. حتی استفان ماگل، مدیر اجرایی PENNY نیز تحت تأثیر قرار گرفت: «وقتی لیست را دیدم شوکه شدم. تصورش خیلی سخت است.»

مثل مانیتور بچه برای زنبورها

آیا کندو در طی چند ساعت وزن اضافه نمی کند؟ آیا تعداد حرکات پرواز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد؟ آیا درجه حرارت در لانه مولدین به ارتفاعاتی می رسد که برای فرزندان خطرناک است؟ BeeAnd.me به زنبورداران هشدار می دهد که از تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده استفاده می کنند تا به رویدادهای ناخواسته به موقع و هدفمند واکنش نشان دهند، دقیقاً مانند یک مانیتور کودک برای زنبورها. پاتریک کوهلر توضیح می‌دهد: «این واقعیت که زنبورداران از این طریق نسبت به هر گونه شاخص بالقوه بیماری در کلنی‌هایشان خیلی زود آگاه می‌شوند، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اقدامات پیش‌بینی‌شده و هدفمندی را برای جلوگیری از از دست دادن احتمالی کل کلنی انجام دهند.» مدیر نوآوری T Systems صاحب پروژه کندوی دیجیتال است و مسئولیت ساخت دو نمایشگاه کاربردی با دوازده کندو واقعی را در مرکز نوآوری T Systems مونیخ و دفتر مرکزی گروه Telekom در بن بر عهده دارد. مشتریان

در حالی که Microtronics شریک Telekom سخت افزار، نرم افزار و رابط های تعریف شده برای انتقال داده ها را فراهم می کند، کوهلر می گوید: «سیستم مبتنی بر ابر داده ها را ارزیابی و تجزیه و تحلیل می کند. تجزیه و تحلیل سلامت و ارزیابی الگوی صدا، یعنی داده کاوی و یادگیری ماشین، زمینه های اصلی تخصص BeeAnd.me هستند. علاوه بر اندازه گیری دقیق مقادیر عسل تولید شده، این سیستم همچنین به زنبورداران اجازه می دهد تا تعیین کنند که کل کندو به طور کامل در داخل کندو دیجیتالی قرار دارد، به طور خاص از مفاهیم درمان زنبور عسل مانند پیشگیری از کنه استفاده کنند و مراقبت های بهداشتی را به طور پایدار مدیریت کنند. زنبورها

حفاظت از محیط زیست و رفاه حیوانات با پشتیبانی اینترنت اشیا و ابر، حسگرها، داده ها و شبکه ها، رفاه کندوهای زنبور عسل و شیوه های استراتژی پایداری در کل گروه Rewe: کمپین “بهار خاموش” PENNY در سوپرمارکت هانوفر آن مطمئنا به افزایش آگاهی در مورد این موارد کمک کرد. موضوعات مهم در همین راستا، دکتر گرلیند لمان، استاد اکولوژی تکاملی در دانشگاه هومبولت برلین، در حال توسعه یک برنامه نظارتی سراسری و یکنواخت بر حشرات است که به ما امکان می‌دهد به سرعت استراتژی‌هایی برای توقف و معکوس کردن روند کاهش تنوع زیستی ایجاد کنیم. در میان حشرات ما.» هدفی که Digital Hive می تواند به آن کمک کند.

نویسنده: توماس ون زوتفن
عکس ها: dpa/picture alliance/Patrick Pleul, Patrick Köhler/T Systems; Abbildung: BeeAnd.me

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X