کندوهای هوشمند: بازنگری رادیکال در مورد زنبورداری

کندوهای هوشمند: بازنگری رادیکال در مورد زنبورداری

از دیگ های دود و کندوهای چوبی تا اینترنت اشیا: با کندوهای هوشمند، زنبورداری به قرن بیست و یکم جهش می کند.

از زمان اختراع کندوی چوبی بیش از 150 سال پیش، نوآوری های کمی در طراحی کندو وجود داشته است. اما همه اینها اکنون در حال تغییر است – با سرعت چرخش. در جایی که سایر صنایع دارای تجمل هستند که به آرامی تکامل یابند، زنبورداری باید از آخرین فن آوری ها استفاده کند تا در مواجهه با از بین رفتن فزاینده زیستگاه، آلودگی، استفاده از آفت کش ها و گسترش پاتوژن های جهانی عمل کند

کندوی هوشمند

یک سیستم مراقبت علمی از زنبور عسل که برای نظارت دقیق و مدیریت شرایط در کندوها طراحی شده است. در جایی که زنبورداران سنتی ممکن است به صورت هفتگی یا ماهانه از هر کندو بازدید کنند، کندوهای هوشمند کلنی ها را 24 ساعته نظارت می کنند و بنابراین می توانند به محض بروز مشکل، نیاز به مداخله را به زنبورداران هشدار دهند.

“تا زمان ظهور کندوهای هوشمند، زنبورداری واقعاً یک فرآیند مکانیکی بود.” دکتر نوح ویلسون ریچ، بنیانگذار و مدیر ارشد علمی ما می گوید. «با فناوری، زنبورها را وارد اینترنت اشیا می‌کنیم. اگر می‌توانید گرمای خانه‌تان را تنظیم کنید، چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید، ببینید چه کسی جلوی در خانه‌تان است، همه این‌ها از طریق یک تلفن هوشمند، چرا همین کار را با کندوها انجام ندهید؟»

در حالی که بسیاری پتانسیل اقتصادی کندوهای هوشمند را می‌بینند – مدیریت دقیق‌تر گرده‌افشان می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر درآمد کشاورزان، باغداران و زنبورداران تجاری داشته باشد – ویلسون ریچ و تیم او در Best Bees از تاثیر آنها بر سلامت زنبور عسل بسیار دلگرم شده‌اند. ویلسون ریچ می‌گوید: «در ایالات متحده ما هر سال تقریباً نیمی از کلنی‌های زنبور عسل خود را از دست می‌دهیم. کندوهای هوشمند امکان نظارت و درمان دقیق تری را فراهم می کنند و این می تواند به معنای بهبود قابل توجهی در میزان بقای کلنی باشد. این یک پیروزی برای همه در این سیاره است.”

اولین کندوهای هوشمند منتشر شده از انرژی خورشیدی، سنسورهای میکرو و اپلیکیشن‌های تلفن هوشمند برای نظارت بر شرایط کندوها و ارسال گزارش‌ها به تلفن‌های زنبورداران در مورد شرایط هر کندو استفاده می‌کنند. اکثر سیستم‌های کندو هوشمند شامل مانیتورهایی هستند که وزن، دما، رطوبت، سطح CO2، آکوستیک و در برخی موارد تعداد زنبورها را اندازه‌گیری می‌کنند

 • وزن. نظارت بر وزن کندو به زنبورداران نشانه ای از شروع و توقف جریان شهد می دهد و آنها را در مورد نیاز به تغذیه (زمانی که وزن کم است) و برداشت عسل (زمانی که وزن زیاد است) آگاه می کند. مقایسه وزن کندوها به زنبورداران احساس بهره وری نسبی هر کلنی را می دهد. کاهش شدید وزن می تواند نشان دهد که کلنی ازدحام کرده است یا کندو توسط حیوانات کوبیده شده است.
 • درجه حرارت. نظارت بر دمای کندو می تواند زنبورداران را از شرایط خطرناک آگاه کند: گرمای بیش از حد که نشان می دهد کندو باید به یک نقطه سایه منتقل شود یا تهویه شود. حرارت کم غیرمعمول که نشان می دهد کندو باید عایق شده یا از باد سرد محافظت شود.
 • رطوبت. در حالی که تولید عسل محیطی مرطوب را در کندوها ایجاد می کند، رطوبت بیش از حد، به ویژه در فصل زمستان، می تواند خطری برای کلنی ها باشد. نظارت بر سطوح رطوبت می تواند به زنبورداران بفهماند که رطوبت در حال وقوع است، که نشان دهنده نیاز به تهویه بهتر و حذف آب است.
  سطوح CO2 در حالی که زنبورها می توانند سطوح بسیار بالاتری از CO2 را نسبت به انسان تحمل کنند، سطوح بیش از حد می تواند آنها را از بین ببرد. نظارت بر سطح CO2 می تواند زنبورداران را از نیاز به تهویه کندو آگاه کند
 • آکوستیک. نظارت صوتی در کندوها می تواند زنبورداران را در مورد تعدادی از موقعیت های خطرناک آگاه کند: تغییرات خاص در الگوهای صدا می تواند نشان دهنده از دست دادن یک ملکه، تمایل به ازدحام، بیماری یا حمله به کندو باشد.
  شمارش زنبورها شمارش تعداد زنبورهای وارد و خروج از کندو می تواند به زنبورداران نشانی از اندازه و سلامت کلنی ها بدهد. برای زنبورداران تجاری این می تواند نشان دهنده جریان شهد و نیاز به جابجایی کندوها به مناطق پربارتر باشد.
  نظارت بر کنه دانشمندان استرالیایی در حال آزمایش دروازه جدیدی برای ورود کندوها هستند که از محل ورود زنبورها به کندو عکس گرفته و تجزیه و تحلیل می شود تا مشخص شود که آیا زنبورها در خارج از کندو، کنه ها را برداشته اند یا خیر، و به زنبورداران هشدار می دهد که باید آن کندوها را درمان کنند تا از آلودگی کنه ها جلوگیری شود

برخی از کندوهای هوشمند پیشرفته تر (و گران قیمت) به گونه ای طراحی شده اند که بسیاری از کارهای استاندارد زنبورداری را خودکار می کنند. اینها می تواند شامل کنترل محیطی، پیشگیری از ازدحام، درمان کنه و برداشت عسل باشد.

 • کنترل محیطی. وقتی داده‌ها نشان می‌دهند که کندو خیلی گرم، مرطوب یا دارای CO2 است، کندوهای خودکار می‌توانند خود تهویه شوند و شرایط محیطی داخلی را بهینه کنند.
  پیشگیری از ازدحام هنگامی که نظارت بر وزن و آکوستیک نشان می دهد که یک کلنی در حال آماده شدن برای ازدحام است، کندوهای خودکار می توانند شرایط کندو را تغییر دهند و از وقوع ازدحام جلوگیری کنند.
 • درمان کنه. هنگامی که حسگرها وجود کنه ها را نشان می دهند، کهیرهای خودکار می توانند درمان های ضد کنه مانند اسید فرمیک را آزاد کنند. برخی از دانشمندان زنبور عسل در حال آزمایش دی‌اکسید کربن هستند و اجازه می‌دهند سطوح در کندوها به اندازه کافی بالا برود تا کنه‌ها را بکشند، اما نه به اندازه‌ای بالا که زنبورها را به خطر بیندازند. دیگران در حال کار بر روی نمونه اولیه یک “پیله” کندو هستند که دمای داخلی را تا 108 درجه افزایش می دهد، سطحی از گرما که اکثر کنه های واروآ را از بین می برد.
  تغذیه هنگامی که مانیتورهای وزن سطوح پایین عسل را نشان می دهند، کندوهای خودکار می توانند ذخایر آب قند را آزاد کنند.
 • برداشت عسل. هنگامی که سطوح وزن نشان دهنده فراوانی عسل باشد، کندوهای خود برداشت می توانند سلول ها را شکافته و به عسل اجازه می دهند تا از چارچوب های طراحی شده مخصوص خارج شود و در ظروف زیر کندوها که آماده بهره برداری توسط زنبورداران است، تخلیه شود.
  در حالی که کندوهای هوشمند به تازگی توسط زنبورداران آغاز شده است، متفکران آینده در صنعت در حال حاضر به دنبال نسل بعدی فناوری هستند.

 • کندوهای متحرک. با توجه به شرایط آب و هوایی شدید که در بسیاری از ایالات متحده مشکل همیشگی است، مهندسان در حال کار بر روی کندوهای متحرک هستند که می توانند تغییرات محیطی خارجی را نظارت کنند، هشدارهای آب و هوا را دریافت کنند و در صورت لزوم به مناطق حفاظت شده تر، دور از باد/خورشید/سرما نقل مکان کنند. R2D2 را با کندو در داخل فکر کنید. شما
  زنبورهای رباتیک دانشمندان در حال توسعه زنبورهای رباتیک کوچکی هستند که می توانند وارد کندوها شوند و رقص هایی را اجرا کنند که زنبورها را به مناطقی برای جستجوی بهتر غذا هدایت می کند و به آنها کمک می کند از مکان هایی با مشکل آفت کش دوری کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X